آموزش جامع تغییر دامنه سایت بدون از دست دادن سئو

آموزش جامع تغییر دامنه سایت بدون از دست دادن سئو

 

جامع تغییر دامنه سایت بدون از دست دادن سئو ، انتقال سایت به دامنه جدید یکی از اتفاقات رایج در فضای اینترنت است که به دلایل مختلفی رخ می دهد.

این انتقال شامل حالت های مختلفی می باشد که در این قسمت سعی می کنیم تمامی شرایط ممکن را بررسی کرده و نکات مهم در هر یک از آنها را بررسی کنیم.

مهم ترین نکته ای که باید هنگام جابجایی دامنه یا تغییر آدرس سایت در نظر بگیرید، حفظ موقعیت خود در نتایج گوگل و انتقال دامنه سئو قدیمی به دامنه جدید است.

اگر انتقال به درستی انجام نشود، با کاهش چشمگیر بازدیدکنندگان مواجه خواهید شد و در برخی موارد جایگاه خود را در نتایج گوگل از دست خواهید داد.

تعداد کم بازدید کننده و از دست دادن اعتبار پس از تغییر دامنه

اگر قبلاً یک انتقال میدانی انجام داده اید، به خوبی می دانید که این معمولاً با کاهش جزئی مرکز همراه است. میزان کاهش سئوی شما به طور مستقیم به عملکرد شما در طول انتقال و رعایت استانداردهای لازم بستگی دارد.

معمولا پس از گذشت مدتی از زمان انتقال، این افت موقعیت برطرف شده و سایت به حالت عادی خود باز می گردد.

برای مثال تصویر زیر نمونه ای از تغییر آدرس سایت از http به https را نشان می دهد که در دو هفته اول با کاهش 35 درصدی تعداد بازدیدکنندگان همراه بود و پس از حدود 6 ماه به حالت عادی بازگشت.

البته برای رسیدن به نقطه قبلی 6 ماه زمان زیادی است و سعی می کنیم تا جایی که امکان دارد روند حمل و نقل سریع و کم باشد.

تصویر بالا نمونه موفقیت آمیز تغییر آدرس سایت به https را نشان می دهد که در ابتدا با کاهش بازدید همراه بود اما در دراز مدت باعث بهبود وضعیت عمومی سایت و کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل شد.

انواع انتقال سایت و تغییر آدرس ( جامع تغییر دامنه سایت بدون از دست دادن سئو )

مدل های مختلفی برای جابجایی سایت، طراحی مجدد و تغییر URL وجود دارد که هر کدام به طرح و دستورالعمل خاصی نیاز دارند. در این بخش به بررسی مدل های موجود می پردازیم:

1- پروتکل سایت را به https تغییر دهید

طی دو سال گذشته، انتقال یک سایت به https یک فرآیند محبوب در اینترنت بوده است. همانطور که گوگل به سایت های امن توجه بیشتری می کند و این عامل می تواند در کسب نتایج بهتر در گوگل موثر باشد.

فعال سازی https برای سایت ها ضروری نیست، اما می تواند یک عامل مثبت و موثر (هر چند کم) در سئو سایت باشد.

برای سایت هایی که ماهیت آنها فروشگاه اینترنتی است یا کاربران می توانند ثبت نام کرده و وارد شوند، استفاده از https اهمیت بیشتری خواهد داشت زیرا به حفظ امنیت اطلاعات کاربران کمک می کند.

۲- زیر دامنه یا آدرس اصلی سایت را تغییر دهید

یکی دیگر از تغییرات رایج انتقال سایت از نسخه www بدون www است که معمولاً همزمان با طراحی مجدد سایت انجام می شود. سایت شما همچنین می تواند از fa.example.com به example.com هدایت شود تا دسترسی کاربران به صفحات داخلی و کوتاه کردن URL های صفحه آسان تر شود.

این فرم تغییر URL معمولاً کمترین تأثیر را روی آمار یا ترافیک سایت دارد زیرا تمام صفحات و محتوای سایت مانند قبل حفظ و در دسترس خواهند بود.

3- سایت را به دامنه جدید تبدیل کنید

دامنه سایت معمولاً با هدف تغییر نام تجاری، اجتناب از انحلال یا انتقال به دامنه محبوب تر تغییر می کند.

بسیاری از شرکت های آنلاین در همان ابتدای فعالیت علاقه ای به انتخاب دامنه و نام مناسب برای خود ندارند و پس از کسب موفقیت نسبی تصمیم به تغییر نام یا دامنه می گیرند.

در این صورت تغییر دامنه سایت امری ضروری است و باید به درستی انجام شود.

در این صورت اگر انتقال به درستی انجام نشود می تواند باعث افت شدید سایت و کاهش بازدید از سایت از طریق گوگل شود. در نتیجه آنچه در ادامه این مقاله برای تغییر دامنه یک سایت آموزش می دهیم برای شما بسیار مهم خواهد بود.

4- TLD دامنه را تغییر دهید

تغییر نوع دامنه از ir به com یا هر تغییری مشابه را می توان یک نوع رایج تغییر URL در نظر گرفت. یکی از مشکلات دامنه های ir استفاده از سرویس های بین المللی مانند گوگل ادوردز است که به دلایل مختلف ایران را تحریم کرده است.

در این صورت مدیر سایت تصمیم می گیرد همان دامنه را با پسوند بین المللی جدید راه اندازی کند و البته از تمامی خدمات آنلاین استفاده کند.

این تغییر در عمل همانند تغییر نام دامنه نیست و به گفته گوگل، websima.ir و websima.com دامنه هایی کاملا مستقل و مجزا هستند.

نمودار و جدول زیر توزیع و تعداد دامنه های ثبت شده توسط ایرانیان بر اساس domainnamestat در سال 2019 را نشان می دهد.

همانطور که در تصویر مشخص است درصد بسیار بالایی از سایت های ثبت شده با دامنه ir و به دنبال آن com، org و net وجود دارد. که بیشترین آمار استفاده از وب سایت های ایرانی را دارند.

در این بین داشتن دامنه هایی مانند co و in بسیار عجیب است زیرا این دو دامنه مربوط به کلمبیا و هند است اما به دلیل در دسترس بودن مورد استفاده سایت های ایرانی نیز قرار گرفت.

5- سیستم مدیریت محتوا یا زبان برنامه نویسی را تغییر دهید

وب سایت ها بین 2 تا 5 سال دوام خواهند داشت و پس از این مدت نیاز به طراحی مجدد یا حتی کدگذاری اساسی دارند. در این صورت ممکن است زبان برنامه نویسی یا سیستم مدیریت محتوای سایت تغییر کند.

وردپرس و جوملا دو سیستم مدیریت محتوای محبوب در سراسر جهان هستند که تقریباً به طور همزمان شروع به کار کردند، اما با گذشت زمان، رشد سریع، پیچیدگی و موفقیت وردپرس باعث شده است که طراحی وب سایت با وردپرس بسیار آسان تر و البته محبوب تر شود.

نمودار زیر مقایسه عبارات جستجوی این دو عبارت از سال 2004 تا 2019 است که در نتیجه تغییر سیستم مدیریت سایت از جوملا به وردپرس بسیار محبوب شده است که تغییرات اساسی در آدرس دهی صفحه نیز به دنبال خواهد داشت.

این امر در عمل آدرس دهی صفحات را به طور کلی تغییر می دهد و آدرس های قبلی به 404 صفحه منجر می شود که بیشترین افت موقعیت در این شرایط مشاهده می شود.

آموزش تغییر دامنه اصلی سایت ( جامع تغییر دامنه سایت بدون از دست دادن سئو )

برای تغییر دامنه سایت و تغییر TLD همین مسیر را طی می کنیم اما برای تغییر آدرس سایت از http به https مسیر ما کمی متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که مراحل دو، سه، چهار و پنج باید به سرعت و در نهایت ظرف یک یا دو روز تکمیل شوند.

در صورتی که سایت در پنل گوگل وبمستر ثبت نشده باشد، قبل از هر اقدامی باید سایت خود را به گوگل ارسال کرده و تایید کنید که مالک آن هستید. برای این کار پیشنهاد می کنم مقاله و فیلم آموزشی ثبت سایت در گوگل را مشاهده کنید.

مرحله 1 – یک دامنه جدید بخرید و دامنه موجود خود را تمدید کنید

ابتدا باید دامنه جدیدی را که می خواهید سایت را به آن منتقل کنید خریداری کنید و مراحل ثبت و احراز هویت را انجام دهید. یک نکته بسیار مهم گسترش زمینه قدیمی برای مدت طولانی است.

با مراجعه به whois.com می توانید آدرس دامنه مورد نظر خود را وارد کرده و تاریخ انقضای آن را مشاهده کنید. تصویر زیر نمونه ای از داده های این سایت است که نشان می دهد سایت تا سال 2023 رزرو شده است.

برای حفظ سئوی خود به دامنه قبلی نیاز دارید زیرا تمامی بک لینک های شما در اینترنت و شبکه های اجتماعی برای این دامنه ایجاد شده اند و برای حفظ اعتبار آنها باید دامنه قدیمی به دامنه جدید 301 هدایت شود.

قبل از شروع فرآیند مطمئن شوید که این دامنه برای مدت طولانی در اختیار شما خواهد بود زیرا ممکن است با انتقال به دامنه جدید این نکته مهم را فراموش کرده و دامنه خود را تمدید نکنید.

مرحله 2 – سایت را در دامنه جدید راه اندازی کنید

در بسیاری از موارد، سایت در یک دامنه جدید همراه با تصمیمات دیگری مانند تغییرات میزبانی یا گواهی SSL راه اندازی می شود. پیشنهاد می کنیم هر کدام از این تصمیمات در فواصل زمانی جداگانه و کاملا مستقل گرفته شود.

برای راه اندازی سایت در دامنه جدید، یک هاست جدید روی همان سرور سایت قبلی ایجاد کنید که از نظر امکانات، IP و DNS دقیقاً یکسان است. ایجاد یک دامنه جدید با DNS متفاوت ممکن است (در شرایط خاص) خطر از دست دادن یک سایت را افزایش دهد.

سایت خود را روی یک دامنه و میزبان جدید اجرا کنید و مطمئن شوید که همه صفحات و URL ها به درستی کار می کنند.

بسیاری از سایت ها در این مرحله لینک های موجود در منو، نوار کناری، فوتر و حتی محتوای صفحات را به روز نمی کنند و این URL ها همیشه در سایت قبلی باقی می مانند.

مرحله 3 – یک وب سایت جدید در Google Webmaster ارسال کنید

مراحل ثبت سایت گوگل برای دامنه جدید را طی کنید و تمامی تنظیمات از جمله ارسال نقشه سایت، انتخاب دامنه اصلی، تنظیم فایل robots.txt و … را در پنل مدیر وب سایت انجام دهید.

قبل از شروع فرآیند انتقال لینک های داخلی به سایت، تصاویر را با دقت پردازش کنید. تمام لینک های داخلی و دسترسی به تصاویر و پروفایل ها باید یک آدرس دامنه جدید باشد.

مرحله 4 – همه آدرس های دامنه قبلی را به دامنه جدید هدایت کنید

در این مرحله هر آدرسی که در دامنه قبلی داشتید باید به آدرس مربوطه در دامنه جدید هدایت شود. مثلا websima.ir/blog باید دقیقاً به websima.com/blog هدایت شود.

زمانی که تغییری اساسی در ساختار آدرس دهی سایت یا نشانه گذاری ایجاد نشود، تغییر مسیر صفحات معمولاً با یک خط کد بسیار آسان است.

اگر سرور یا هاست شما لینوکس است، می توانید با قرار دادن کد زیر در فایل htaccess میزبان دامنه اصلی، تمام آدرس های دامنه قبلی را به دامنه جدید هدایت کنید.

در کد بالا آدرس سایت فعلی خود را به جای olddomain.com و آدرس دامنه جدید خود را به جای newdomain.com وارد کنید و این کد را در فایل htaccess دامنه قدیمی خود قرار دهید.

توجه داشته باشید که اگر دامنه جدیدی با https یا www باز شد، آنها را در خط آخر قرار دهید و آدرس دقیقی که سایت جدید در آن باز می شود را وارد کنید.

با این کد هر صفحه از سایت قدیمی به همان آدرس در سایت جدید هدایت می شود و فقط نام دامنه تغییر می کند. از این دستورات می توان برای تغییر دامنه اصلی و TLD دامنه استفاده کرد.

پس از انجام این مرحله، آدرس های مختلف سایت را تست کنید و مطمئن شوید که به درستی هدایت می شوند.

مرحله 5 – تغییر دامنه را به گوگل اعلام کنید

ابتدا وارد Google Domain Search Console مربوط به دامنه قدیمی شوید و از منوی سمت چپ تنظیمات را انتخاب کنید. برای ارسال درخواست تغییر دامنه روی تغییر آدرس کلیک کنید.

در مرحله بعد ابتدا دامنه جدید خود را از لیست انتخاب کرده و Validate and Update را انتخاب کنید. در این مرحله گوگل بررسی می کند که شما به مالکیت سایت جدید و البته ریدایرکت 301 دسترسی دارید و در صورت بروز مشکل در انتقال به شما اطلاع می دهد.

پس از ارسال درخواست تغییر آدرس، معمولاً ۲ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا تمام آدرس‌های دامنه قبلی از فهرست حذف و با دامنه جدید جایگزین شوند.

اگر انتقال به درستی انجام شود، معمولاً در این مدت در پنل جستجوی کنترلر دامنه قدیمی خود شاهد کاهش 10 تا 30 درصدی بازدیدکنندگان خواهید بود، اما پس از انجام انتقال و جایگزینی این آدرس ها، کل سایت شما عادی می شود.

برگشتن. البته توجه داشته باشید که از این پس اطلاعات آماری مربوط به جستجو و نرخ کلیک فقط در پنل دامنه جدید موجود خواهد بود.

کنسول جستجوی گوگل را می توان ابزاری قدرتمند برای بررسی وضعیت سئو و حفظ سلامت سایت دانست که تغییر آدرس سایت تنها یکی از ابزارهای آن است.

برای یادگیری تمامی قسمت ها پیشنهاد می کنیم در کارگاه آموزشی تخصصی کنسول جستجوی گوگل شرکت کنید.

سوالات متداول جامع تغییر دامنه سایت بدون از دست دادن سئو

آیا تغییر دامنه سایت بر سئو سایت تاثیر منفی خواهد داشت؟

تغییر دامنه سایت در واقع به معنای راه اندازی یک سایت جدید است و فرآیند تجزیه و تحلیل و رتبه بندی می تواند زمان زیادی را ببرد.

اما اگر انتقال به درستی انجام شود و از طریق سرچ کنسول به گوگل اعلام شود، رتبه و جایگاه خود را از دست نمی دهیم.

آیا بعد از انتقال نیازی به تمدید دامنه قبلی هست؟

ایجاد لینک های خارجی یکی از مهم ترین عوامل در رتبه بندی نتایج جستجو است. با استفاده از ریدایرکت 301 و اعلام انتقال به گوگل، این اعتبار و ارزش به دامنه جدید منتقل می شود.

اما اگر به هر دلیلی مالکیت دامنه قبلی را از دست بدهید یا کدهای ریدایرکت 301 حذف شوند، لینک های خارجی سایت عملا بی اثر می شوند.

در نتیجه، توصیه می شود تا زمانی که ممکن است مالکیت دامنه قدیمی حفظ شود و از تغییر مسیرها اطمینان حاصل شود.

آیا می توانیم پس از مدتی دامنه جدیدی را به دامنه دیگری منتقل کنیم؟

تغییرات مداوم در محدوده و تغییر مسیرهای تودرتو باعث از دست دادن اعتبار و ارزش لینک ها می شود.

پیشنهاد می کنیم در صورت انتخاب دامنه جدید برای فعالیت خود، درخواست قبلی را غیرفعال کنید و طبق مراحل توضیح داده شده هر دو دامنه اول و دوم را به آدرس سوم منتقل کنید.

به Google برای تغییر آدرس به https اطلاع داده شود؟

ابزاری که در پنل جستجوی کنسول قرار می گیرد برای اعلام تغییر دامنه اصلی سایت می باشد.

اگر آدرس صفحات شما به https تغییر کرده است، فقط نسخه http را به https 301 هدایت کنید و از این پس آمار و اطلاعات را از پنل نسخه https دنبال کنید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست