خدمات طراحی سایت در 7 مرحله طلایی!

 

خدمات طراحی سایت

یک تصور غلط رایج در مورد خدمات طراحی وب این است که فرآیند طراحی به فرآیند کدنویسی و طراحی محدود می شود. در حالی که فرآیند طراحی و تدوین استراتژی برای ساخت یک سایت جدید و متفاوت، از مرحله پذیرش پروژه تا تحویل نهایی به چند مرحله تقسیم می شود.

طراحی گرافیکی و کدنویسی تنها دو بخش از این فرآیند 7 مرحله ای است. می توان گفت کدنویسی مغز متفکر وب سایت و طراحی گرافیک قلب تپنده آن است، اما روند طراحی فراتر از این دو قسمت است. تمام بخش‌های این فرآیند، مانند اندام‌های حیاتی، باید به طور هماهنگ با هم کار کنند.

در این مقاله در 7 مرحله شما را با فرآیند ارائه خدمات طراحی سایت در آشنا می کنیم. به شما این اطمینان را می دهیم که پس از مطالعه این متن دیدگاه شما نسبت به طراحی سایت جدید و مراجعه به یک شرکت طراحی سایت تغییر خواهد کرد.

1- پروژه و هدف از اجرای آن را بشناسید

تعریف و تعیین هدف اولین و مهمترین بخش فرآیند طراحی وب سایت است. برای تکمیل این مرحله اطلاعاتی که از کارفرما دریافت می کنیم نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد.

در اولین تماس تلفنی و پیگیری جلسه مشاوره حضوری رایگان خود، سعی می کنیم با طرح سوالات معنادار، هدف راه اندازی وب سایت جدید و شخصیت پردازی مخاطب، دید بهتری نسبت به کسب و کار داشته باشیم. . از جمله مهمترین سوالات مطرح شده در این جلسه:

  • هدف اصلی شما از طراحی و راه اندازی یک وب سایت جدید چیست؟
  • مهم ترین محصولات و خدماتی که قصد ارائه آن را دارید چیست؟
  • ? مخاطبان شما چه کسانی هستند
  • می خواهید مخاطبانتان در سایت شما چه کاری انجام دهند و چگونه با شما ارتباط برقرار می کنند؟
  • مهمترین تفاوت شما و رقبایتان چیست؟
  • آیا در گذشته تجربه ایجاد و مدیریت سایت را داشته اید؟

انتخاب مقصد اولین قدم در گذراندن هر دوره است. اگر ندانیم به کجا می رویم انتخاب جاده بی معنی است. اگر این مرحله را نادیده بگیریم، این احتمال وجود دارد که پروژه در مسیر اشتباه قرار گیرد و به هدف نهایی مورد نظر صاحب کسب و کار نرسد.

2- نگارش پروپوزال، سند اجرای پروژه

پس از برگزاری جلسه و شناخت نیازهای کارفرما، جلسات داخلی با تیم فنی و طراحی وب سیما برگزار می شود و پیشنهادات و ایده هایی جمع آوری می شود که می تواند به موفقیت بیشتر این کسب و کار در فضای اینترنت کمک کند.

مدیر پروژه پس از بررسی پیشنهادات تیم و تجزیه و تحلیل رقبا، ساختاری ماژولار و قابل اجرا برای امکانات و بخش های مختلف سایت طراحی می کند و تمامی قابلیت های فنی را با توضیحات دقیق در پروپوزال پروژه گنجانده است.

در پایان با توجه به پیچیدگی امکانات و ظاهر گرافیکی سایت، برآورد دقیقی از زمان پروژه و هزینه اجرای آن به پیشنهاد اضافه خواهد شد. پروپوزال نویسی دقیق، مرزهای فرآیند طراحی و زمان بندی فرآیند طراحی وب سایت را مشخص می کند.

عدم توجه به این مرحله باعث می شود که برداشت ما از پروژه با انتظارات کارفرما متفاوت باشد و در مراحل اجرا، ناهماهنگی در روند طراحی و اجرا خواهیم داشت.

تجربه به ما نشان داده است که هر چه زمان بیشتری برای درک بهتر پروژه و نوشتن پروپوزال صرف کنیم، در آینده شانس بیشتری برای جلب رضایت کارفرما و ارائه خدمات حرفه ای خواهیم داشت.

پیشنهاد تفصیلی سند اجرای پروژه است و تضمین می کند که طرفین به تعهدات پایبند هستند.

3- هویت بصری و اولویت محتوایی

در دو مرحله قبل ساختار کلی سایت و مهمترین صفحات آن توسط صاحب کسب و کار تعیین و تایید شد. در این مرحله ابتدا تمامی عناصر بصری برند از صاحب کسب و کار دریافت می شود و از طریق جلسات تخصصی، اولویت های اصلی در طراحی بصری و ارائه محتوا مشخص می شود.

تیم طراحی وب سایت پس از جلسه با کارفرما و با توجه به اهداف پروژه دو سند گرافیکی را تهیه می کند:

1- هویت بصری (بورد مود)

انتخاب رنگ اصلی، رنگ های مکمل، فونت و اندازه متن به طور عملی هویت بصری سایت را ایجاد می کند و از هرگونه تفاوت در سلیقه یا طراحی مجدد صفحه در مراحل بعدی جلوگیری می کند.

تصویر زیر نمونه ای از تابلوهای خلق و خوی طراحی شده توسط وب سیما برای یک پروژه واقعی را نشان می دهد.

2- اولویت محتوا (هیئت هنری)

در این سند باید ساختار ارائه محتوا و عناصر در صفحه اصلی سایت تعریف شود. با استفاده از فناوری محتوا اول تلاش می شود تجربه کاربری و دسترسی به محتوا اولویت اصلی طراحی بصری باشد. تصویر زیر بخش کوچکی از هیئت هنری ارائه شده برای همان پروژه است.

این دو مدرک با توضیحات تکمیلی برای کارفرما ارسال می شود و نظر آنها برای تایید یا بهبود دریافت می شود. پس از مشخص شدن هویت بصری و اولویت محتوا، فرآیند طراحی گرافیکی صفحه اصلی و صفحات داخلی سایت آغاز می شود.

4- طراحی گرافیکی برای صفحه اصلی و صفحات داخلی سایت

طراحی گرافیکی صفحه اصلی وب سایت را می توان جذاب ترین قسمت پروژه دانست. به جرات می توان گفت که مهمترین مزیت وب سیما در ارائه خدمات طراحی وب، خلاقیت و توانایی بالای آن در طراحی ظاهر گرافیکی و رابط کاربری است.

این مرحله با استفاده از پروپوزال، هویت بصری و اولویت محتوایی سایت پیچیده نیست، چیزی جز جرقه ای از خلاقیت و توجه به جزئیات نیست که نتیجه نهایی را جالب و مطلوب می کند.

طراحی سایت با طراحی سایر عناصر گرافیکی مانند بیلبورد، کاتالوگ، تراکت و … در این فرآیند، توجه به تجربه کاربر در هنگام استفاده از سایت، نحوه ارائه محتوا در موبایل، محدودیت های زبان های برنامه نویسی بسیار متفاوت است.

در اجرای طرح، حفظ سرعت و اندازه صفحه کم و بسیاری موارد دیگر در موفقیت نهایی پروژه بسیار مهم خواهد بود.

خروجی نهایی در قالب یک فایل در آدرسی مشخص در اختیار کارفرما قرار می گیرد و در این مرحله دیدگاه وی از تمامی جزئیات و عناصر گرافیکی صفحه دریافت می شود.

مشتری ممکن است در اولین ارائه با طرح گرافیکی موافقت کند و وارد مرحله کدنویسی شود و یا نیاز به جلسات بیشتر و تغییرات گرافیکی در قسمت هایی از آن باشد.

تصویر زیر نمونه نهایی تابلو هنری استاد است.

پس از دریافت نظرات ارزشمند مشتری و رسیدن به نسخه نهایی طرح گرافیکی برای صفحه اصلی سایت، مراحل طراحی صفحات داخلی آغاز می شود و همزمان تیم کدنویسی کار خود را در صفحه اصلی و شروع می کند. پنل مدیریت سایت

5- سایت را بر اساس استانداردهای سئو کدنویسی کنید

ارائه خدمات طراحی سایت به تنهایی نمی تواند موفقیت صاحب کسب و کار را در فضای اینترنت تضمین کند. مراقبت از شخصیت و تجربه کاربری مخاطب در کنار رعایت استانداردهای سئو کدنویسی دو اصل مهم بازاریابی آنلاین و تبدیل کاربر به مشتری است.

تا این لحظه شخصیت و توجه به تجربه کاربری به خوبی شناخته شده است و در حال حاضر تیم فنی در حال انجام اقداماتی برای اجرای بی نقص این طرح در قالب رمزنگاری است.

خروجی نهایی کاملا مطابق با طرح گرافیکی مصوب بوده و مطابق با استانداردهای سئو پیاده سازی شده است. مواردی مانند:

  1. استفاده صحیح از تگ های HTML
  2. طراحی واکنش گرا و نمایش واقعی در موبایل و تبلت
  3. سرعت بالا و بارگذاری سریع صفحات وب

دانش و تجربه گروه وب سیما در راه اندازی وب سایت و ارائه خدمات سئو در زمینه های مختلف در تمامی پروژه های طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

6 – تست، ممیزی و کنترل کیفیت

پس از اتمام مرحله طراحی و توسعه سایت، لازم است محصول قبل از ارائه به مشتری تست شود.

تیم پشتیبانی وب سیما عملکرد بخش‌های مختلف دسکتاپ و موبایل را بررسی می‌کند و فرآیند ورود محتوا را برای محصولات و مقالات مختلف انجام می‌دهد تا هرگونه مشکلی را که از دید تیم فنی خارج شده است شناسایی و حذف کند.

پس از این مرحله، سایت در یک فضای نمونه بارگذاری شده و برای ارائه نهایی و تست های تکمیلی به کارفرما ارائه می شود.

7- آموزش و حرکت در میدان

وقت آن رسیده است که صاحب کسب و کار نتیجه تلاش تیم های درگیر در پروژه را ببیند. در یک جلسه حضوری فرآیندهای عملیاتی و تمامی قسمت های پنل مدیریت سایت به کارفرما آموزش داده می شود و در پایان فیلم این جلسه در اختیار آنها قرار می گیرد.

صاحب کسب و کار این امکان را خواهد داشت که هم نمایش و عملکرد صفحات سایت و هم پنل مدیریت را بررسی کرده و هرگونه ابهام یا سوال را با کمک پشتیبانی وب سیما برطرف کند.

زمانی که سایت شرایط راه اندازی نهایی بر روی هاست و دامنه اصلی را از نظر صاحب کسب و کار داشته باشد، انتقال در کمتر از 24 ساعت انجام می شود و آخرین اقدامات سئو و امنیتی بر روی آن اعمال می شود.

البته این پایان همکاری نیست! پشتیبانی ویژه به مدت سه ماه جهت پاسخگویی سریع در واحد پشتیبانی و رفع مشکلات احتمالی در قسمت فنی ارائه می گردد.

در روزهای ابتدایی کسب و کار که فشار و هیجان راه اندازی سایت جدید بالاست، در کنار مشتریان خواهیم بود و از آنها حمایت می کنیم.

گروه به مدت یک سال به صورت رایگان از کارکرد و امنیت سایت پشتیبانی می کند، پس از این مدت، بنا به درخواست کارفرما، این فرآیند با هزینه ای ناچیز تمدید خواهد شد.

تقاضا رمز موفقیت در ارائه خدمات طراحی وب سایت است

کلید طراحی و اجرای صحیح سایت، در نظر گرفتن تناسب و یکپارچگی مراحل مختلف فرآیند است. معنای این جمله چیست؟

افراد حاضر در هر مرحله از فرآیند طراحی وب سایت باید اطلاعات کاملی از مراحل قبل داشته باشند.

به عنوان مثال، هنگام طراحی فروشگاه اینترنتی، مدیر طراحی باید در مرحله «تعریف ساختار محتوا و نقشه سایت» باشد و مدیر هنری قبل از شروع کدنویسی و همچنین مطالعه پروپوزال، اطلاعات کاملی را از بخش طراحی دریافت کرده باشد.

هماهنگی و هماهنگی را می توان رمز موفقیت در ارائه خدمات طراحی سایت دانست.

با توجه به تنوع پروژه ها و نقش خلاقیت در طراحی و اجرا، ابزار یا بستر آنلاینی برای مدیریت این فرآیند پیچیده وجود ندارد. گروه با یکسان سازی فازهای اجرای پروژه، ابزاری ویژه برای ارتباط با مشتریان و ارائه مستندات در هر مرحله از کار طراحی کرده است و پل ارتباطی با صاحب کسب و کار برای دستیابی به بهترین اجرای پروژه است.

پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر این فرآیند و خروجی حاصل از آن به قسمت نمونه کار طراحی سایت مراجعه کنید.

 

لینک سازی داخلی مقالات جدید به سبک ساده و کاربردی