فناوری محتوا ابتدا در طراحی وب سایت

فناوری محتوا ابتدا در طراحی وب سایت

 

طراحی محتوا اول نوعی نگرش به طراحی وب سایت است که بیش از یک دهه است که وجود دارد. هدف اصلی این رویکرد ارائه محتوا به بهترین شکل ممکن است.

برای انجام این کار، قبل از شروع طراحی، باید درک درستی از محتوایی که در آن قرار داده شده است داشته باشیم.

برای مثال می توان به طراحی جعبه محصولات یک فروشگاه اینترنتی اشاره کرد.

در بسیاری از موارد طراحان هنگام طراحی فروشگاه، الگوبرداری از نمونه های موفق و برندهای معتبر را مد نظر قرار می دهند، اما آیا این مدل می تواند برای محصولات شما نیز مناسب باشد؟

یک فروشگاه اینترنتی که آب معدنی می فروشد با فروشگاهی که لوازم الکترونیکی می فروشد یا وب سایتی که میوه می فروشد بسیار متفاوت است.

در سیستم های سنتی، تمرکز ما فقط بر روی استانداردهای طراحی سایت فروشگاهی است، اما در روش طراحی مبتنی بر محتوا، ابتدا تحلیل دقیقی از ماهیت محصول، نوع محتوای ارائه شده و نیازهای مخاطبان انجام می شود. جعبه محصول بر این اساس طراحی شده است.

تصویر زیر جعبه محصول در سه فروشگاه اینترنتی طراحی شده توسط وب سیما را نشان می دهد. تفاوت ظاهری و اطلاعات ارائه شده توسط محصول بر اساس نوع محتوا و نیاز مخاطب با دقت انتخاب می شود.

بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا که برای ایجاد فروشگاه های آنلاین استفاده می شوند، ویژگی های کامل اما مشابهی را به شما ارائه می دهند.

به عنوان مثال، ویژگی هایی مانند مقایسه و افزودن به موارد دلخواه برای یک فروشگاه آنلاین که میوه می فروشد، کار نخواهد کرد.

در فروشگاهی که به فروش آب معدنی مشغول است می توان گفت که صفحه آخر محصول و ارائه توضیحات و تصاویر متنی متنوع کمکی به درک بهتر کاربر نمی کند و بهتر است تمامی مراحل مربوط به انتخاب و خرید محصول در همان صفحه فروشگاه.

جالب است بدانید که روش Content First Design تنها به طراحی سایت محدود نمی شود بلکه در طراحی بسته بندی، کاتالوگ و بسیاری از محصولات چاپی مورد توجه قرار می گیرد.

به عنوان مثال برای طراحی جلد کتاب باید از محتوای ارائه شده در آن آگاهی داشته باشیم و بر اساس عنوان یا دسته بندی نمی توان ظاهر زیبا و مناسب جلد را طراحی کرد.

شرکت های عطرسازی برای طراحی لیوان و انتخاب رنگ آن به استفاده و بوی عطر علاقه مند هستند و همین امر باعث می شود با دیدن شیشه عطر به شناخت نسبی بوی آن دست پیدا کنید.

طراحی مبتنی بر محتوا چه زمانی مهم است؟

همه وب سایت ها می توانند از رویکرد طراحی مبتنی بر محتوا استفاده کنند و این روش محدود به فروشگاه اینترنتی یا وب سایت شرکتی نیست. در واقع

هدف اصلی این روش این است که طراح محتوای ارائه شده به کاربر و اهمیت هر قسمت از سایت را درک کند.

به عنوان مثال، اگر قبل از شروع طراحی مشخص بود که عناوین مقاله عموما طولانی هستند، طراح فضای بیشتری را برای نمایش در نظر می گیرد، اما صرف نظر از محتوای ارائه شده، ممکن است پس از راه اندازی صفحه نمایش با مشکل مواجه شود. سایت.

در یک مجله الکترونیکی ممکن است تمامی تصاویر با فرمت عریض تهیه شده باشند اما طراح بدون اطلاع خود منطقه نمایش تصاویر را مربع می داند به نظر شما بعد از راه اندازی سایت چه اتفاقی می افتد؟

با بررسی دقیق محتوا قبل از طراحی، متوجه خواهیم شد که ساختار صفحه و چیدمان محتوا باید در اولویت قرار گیرد، فضای مناسب و اندازه مناسب برای تصاویر و عنوان ها چیست و چه اطلاعاتی باید در هر صفحه از سایت نمایش داده شود.

البته ممکن است پس از اجرای طرح نیاز به تعدیل و تغییراتی باشد اما به شما اطمینان می دهیم که این تغییرات صرف نظر از محتوا بسیار بیشتر خواهد بود.

یکی از مهم ترین مراحل قبل از شروع پروژه طراحی سایت در وب سیما، برگزاری جلسات حضوری با صاحب کسب و کار و تلاش برای درک مطالب و محصولات ارائه شده در سایت است. در این جلسه دیدگاه صاحب کسب و کار نقطه شروع تحلیل است، اما این کافی نیست، تحقیقات اینترنتی، تحلیل رقبا و خلاقیت عواملی هستند که بر طراحی نهایی تأثیر می گذارند.

محتوا باید یک قدم جلوتر از طراحی باشد. اگر اولویت طراحی مبتنی بر محتوا نباشد، طرح نهایی فقط یک نوع چیدمان است.

4 دلیل مهم برای توجه به محتوا قبل از طراحی سایت

شاید مهم ترین دلیل اهمیت دادن به محتوا، بهبود تجربه کاربری باشد، اما در این بخش به برخی از مهم ترین مزایای استفاده از این رویکرد اشاره می کنیم:

1- استراتژی محتوایی و ساختار سایت را مشخص کنید

طبق آمار، سهولت دسترسی به قسمت های مختلف سایت مهم ترین موضوعی است که در طراحی سایت باید به آن توجه کرد. این ثابت می کند که دسترسی آسان و سریع به محتوا برای کاربر در سایت های محتوا گرا بسیار مهم است.

وقتی محتوای طراحی را در اولویت قرار دهید و از محتوایی که در سایت قرار می گیرد آگاه باشید، ساختار منطقی تری در طراحی سایت خواهید داشت. استفاده از ساختار طراحی بهینه تاثیر بسزایی در نحوه ارائه محتوا به مخاطب دارد و از بهم ریختگی و بی نظمی های غیر ضروری در ساختار سایت جلوگیری می کند.

به عنوان مثال، اگر قبل از طراحی، دسته ها و زیرمجموعه هایی را که فروشگاه اینترنتی دارد را بشناسید، درک بهتری از منوی اصلی سایت و ساختار آن خواهید داشت. استفاده از یک لیست ساده یا یک لیست بزرگ به طور مستقیم به تعداد دسته ها و زیر مجموعه های محصول بستگی دارد. اگر طراح وب از این موضوع بی خبر باشد، احتمالاً طراحی نهایی کار نخواهد کرد.

تصویر بالا نمونه ای از عدم توجه به محتوا در طراحی است. با وجود اینکه زیرمجموعه های این سایت 5 بیشتر نیست و تنوع دسته بندی ها کم است، اما برای دسترسی کاربران از منوی بزرگی استفاده شده است که عملا تجربه کاربری نامناسبی را ایجاد کرده است.

2- طراحی عناصر خاص

برخی از وب سایت ها در ارائه مطالب از عناصر مختلفی مانند جداول یا نقل قول استفاده می کنند. اگر روش های ارائه محتوا را می شناسید که بیشتر توسط نویسندگان وب سایت شما استفاده می شود، می توانید روی آنها تمرکز کنید تا طراحی وب سایت خود را زیباتر و کاربردی تر کنید.

در بسیاری از وب سایت ها می بینیم که طراحی با آیکون ها و عناصر عمومی انجام می شود، اما اگر نوع محصول و اهمیت دسته بندی ها را بدانید، می توانید برای هر کدام یک تصویر یا آیکون خاص طراحی کنید و تجربه کاربری را افزایش دهید. شدت.

تصویر بالا نمونه ای عالی از توجه به محتوا در طراحی سایت کیک فروشی است. به جای استفاده از کلیشه هایی مانند ضمانت بازگشت وجه، اصطلاحاتی مانند تنوع منو و تضمین کیفیت ذکر شده است که در کنار آیکون های سفارشی، مفهوم مورد نظر را به سرعت به کاربر منتقل می کند.

3- ارائه مطالب را در اولویت قرار دهید

شناخت مخاطبان هدف از محتوای سایت شما که از سایت بازدید می کنند می تواند تاثیر زیادی بر قابلیت استفاده طراحی سایت شما داشته باشد.

بسیاری از فروشگاه های آنلاین به طور پیش فرض بخش بزرگی از فضای محصول و جعبه را اشغال می کنند، در حالی که در بسیاری از زمینه های خاص، تصویر محصول اولویت اصلی کاربر نیست.

در این صورت اولا ارائه تصاویر مناسب برای هر محصول مشکل خواهد بود و ثانیا مهمترین محتوا که ممکن است قیمت یا مشخصات محصول باشد فضای نمایش کمتری خواهد داشت.

تصویر بالا صفحه دسته بندی محصولات سایتی است که آهن می فروشد. با توجه به اینکه مخاطبان این سایت عموما در حوزه کاری خود مسلط هستند و خریدهای دوره ای انجام می دهند، نیازی به دیدن تصویر محصول مورد نظر ندارند.

به نوبه خود، دسترسی سریع به قیمت و موجودی می تواند فرآیند سفارش را برای آنها آسان تر کند.

4- سرعت بخشیدن به فرآیند طراحی و تایید

بسیاری از تغییرات در طراحی سایت به دلیل ناآگاهی از استراتژی محتوای سایت است. در صورت آشنایی با محتوای کلی سایت از تغییرات متوالی در امان خواهید بود.

اگر بدون توجه به محتوا و اهمیت بخش‌های مختلف آن شروع به طراحی کنید، احتمالاً قبل از اینکه با مشتریان ناراضی روبرو شوید، مورد انتقاد کارفرمای خود قرار خواهید گرفت.

در برخی موارد تفاوت بین طراحی اصلی و محتوای سایت به قدری زیاد است که مجبور به طراحی مجدد خواهید شد. طراحی مجدد صفحه باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شما می شود.

نتایجی که اظهار شده

طراحی سایت در رابطه با محتوا عملاً یک گام جدی به کار می افزاید، زیرا طراح سایت و صاحب کسب و کار باید جلسات متعددی را برگزار کنند و درک دقیقی از ماهیت سایت داشته باشند.

این مرحله ممکن است هزینه طراحی وب سایت را برای شما افزایش دهد اما به شما این اطمینان را می دهیم که اگر این قسمت را جدی نگیرید در آینده هزینه های بیشتری را به شما تحمیل خواهد کرد.

شاید تا به حال متوجه مشکلات زیادی در طراحی محتوا در سایت خود شده باشید، اما باز هم پیشنهاد می کنیم با رویکرد جدی تری به نحوه ارائه محتوا و اهمیت قسمت های مختلف سایت توجه کنید.

آیا دسترسی کاربر به مهم ترین بخش های محتوای صفحه آسان است؟ چگونه اطلاعات اولیه مانند قیمت، موجودی کالا و دکمه خرید را بسته به ماهیت کسب و کار خود نمایش می دهید؟

 

خرید بک لینک و تاثیر آن بر سئو