نرخ کلیک چقدر است؟ چگونه CTR خود را افزایش دهیم

نرخ کلیک چقدر است؟

 

نرخ کلیک چقدر است ، اگر می‌خواهید با الگوریتم‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید گوگل همراه باشید، سئوی خود را تقویت کنید و موقعیت بهتری نسبت به رقبا کسب کنید، باید به CTR یا CTR کاربران در نتایج گوگل توجه ویژه ای داشته باشید.

در مقالات قبلی به الگوریتم RankBrain و تاثیر آن بر سئو اشاره کردیم که مهمترین ابزاری است که گوگل برای تاثیرگذاری CTR در نتایج رتبه بندی خود از آن استفاده می کند. در این مقاله ابتدا سعی می کنیم بفهمیم CTR چیست و سپس تکنیک های افزایش CTR را به شما آموزش دهیم.

قبل از تعریف دقیق تر، باید بدانیم CTR چه چیزی را نشان می دهد. این عبارت ترکیبی از سه کلمه نرخ کلیک است و نزدیکترین ترجمه به زبان فارسی است نرخ کلیک.

زمانی که کاربر در موتور جستجوی گوگل جستجو می کند، نتایج متفاوتی را مشاهده می کند. با مشاهده لیست نتایج، تصمیم می گیرد که روی کدام یک کلیک کند. CTR درصد کاربرانی است که روی لینک سایت شما در نتایج جستجو کلیک می کنند.

تعداد کلیک های کاربر بر روی سایت شما تقسیم بر تعداد دفعاتی که صفحه شما توسط کاربران دیده می شود (نمایش ها) را نرخ کلیک می گویند.

مقدار CTR برای هر کلمه کلیدی و هر صفحه متفاوت است. به عنوان مثال، CTR شما ممکن است 10٪ برای یک عبارت آموزشی SEO باشد، اما 18٪ برای یک عبارت آموزش SEO حرفه ای، و هر دو عبارت به یک صفحه از سایت منتهی می شوند.

اطلاعات کلیک را می توان در ابزار جستجوی کنسول گوگل پیدا کرد. بخش Performance اطلاعات دقیقی در مورد مشاهده آمار سایت شما برای هر کلمه، تعداد کلیک ها و در نهایت نرخ کلیک ارائه می دهد.

میانگین نرخ کلیک نیز برای هر صفحه از سایت شما محاسبه می شود که میانگین نرخ کلیک تمام کلماتی است که صفحه شما در نتایج جستجو نشان می دهد.

آموزش تصویری: CTR چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی که کاربر در موتور جستجوی گوگل جستجو می کند، نتایج متفاوتی را مشاهده می کند. با مشاهده لیست نتایج، تصمیم می گیرد که روی کدام یک کلیک کند. CTR درصد کاربرانی است که روی لینک سایت شما در نتایج جستجو کلیک می کنند.

چه برداشتی وجود دارد؟

Impression به معنای حضور شما در نتایج جستجو است. هر بار که کاربر یک عبارت را در گوگل جستجو می کند، نمایشی از تمام نتایج موجود در صفحه ثبت می شود. حتی اگر در کادرهای خاصی مانند نمای نقشه یا نمای عکس قرار داشته باشید، تحت تأثیر قرار خواهید گرفت.

اگر در انتهای صفحه دوم نتایج گوگل هستید اما کاربر به این صفحه اشاره نمی کند، برداشت شما ثبت نمی شود، اما اگر کاربر وارد صفحه دوم شود، حتی اگر به پایین صفحه اسکرول نکند. صفحه برای دیدن نتیجه خود، تحت تاثیر قرار خواهید گرفت.

یکی از بزرگترین نگرانی های ما در مورد سئو، تعیین مقدار دقیق کلمات برای جستجو است. ابزارهای مختلفی مانند برنامه ریز کلمات کلیدی و kwfinder برای انجام این کار استفاده می شود، اما هیچ کدام از آنها قادر به اعلام عدد دقیق نیستند.

وقتی در یک عبارت هدف به صفحه اول گوگل می رسیم با جستجوی هر کاربر نتایجی نمایش داده می شود در نتیجه آمار برداشت سایت ما دقیقا برابر با تعداد جستجوهای آن کلمه خواهد بود.

به همین دلیل، رسیدن به صفحه اول گوگل علاوه بر کمک به جذب مخاطب بیشتر، امکان دسترسی به منابع ارزشمندی مانند تعداد جستجوی کلمات و تنوع عبارات جستجو را نیز فراهم می کند.

میانگین CTR بر اساس رتبه بندی گوگل ( نرخ کلیک چقدر است )

در وسط هر رتبه در نتایج گوگل دارای درصد مشخصی از کلیک کاربران است. بالاترین CTR معمولا مربوط به رتبه گوگل است که در حال حاضر نزدیک به 32% در دسکتاپ و 24% در موبایل است.

توجه داشته باشید که این میانگین جهانی همه اصطلاحات و مکان‌ها است. در نتیجه، ممکن است در گوگل رتبه بندی کنید، اما CTR شما بیش از 80٪ یا حتی کمتر از 20٪ باشد.

نمودار زیر میانگین عدد CTR را برای نتایج رتبه بندی گوگل در نوامبر 2017 در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ نشان می دهد. همانطور که در نمودار نشان داده شده است، رتبه اول گوگل در مجموع 2 تا 5 بازدید کننده را جذب می کند، این نشان دهنده اهمیت کسب رتبه گوگل است.

در طول دو سال گذشته، گوگل ابزارهای مختلفی مانند Google Maps، News View، Rich Excerpts و غیره را معرفی کرده است که هر کدام از آنها فضایی را در صفحه نتایج جستجو اشغال می کنند.

علاوه بر این، تبلیغات گوگل را باید به این لیست اضافه کرد زیرا عملاً بر موقعیت رتبه 1 و نرخ کلیک تأثیر می گذارد.

آمار نشان می دهد که تنها در عرض دو سال، رتبه گوگل 37 درصد کاهش یافته است.

این بدان معناست که اگر دو سال پیش رتبه اول را می‌گرفتید، تقریباً 50 درصد از کاربران را به خود جذب می‌کرد، اما امروز این عدد به تقریباً 32 درصد کاهش یافته است.

البته به نوبه خود آمار جستجوی گوگل رشد قابل توجهی داشته و تعداد جستجوها بیش از دو سال افزایش یافته است.

نحوه افزایش CTR و CTR (نرخ کلیک چقدر است )

زمانی که کاربر لینک سایت شما را در نتایج جستجو می بیند، مدت کوتاهی طول می کشد تا تصمیم بگیرد که آیا سایت با نیازهایش مطابقت دارد یا خیر و تصمیم می گیرد که روی آن کلیک کند یا خیر.

برای اینکه در این مدت کوتاه تاثیر مثبتی در ذهن مخاطب ایجاد کنید چند فضای مناسب در اختیار دارید که در عکس زیر نشان داده شده است.

1- عنوان صفحه در نتایج جستجو

نرخ کلیک چقدر است ، عنوان هر صفحه از سایت شما با تگ عنوان در هدر صفحه مشخص می شود. قبلا مقاله ای برای آموزش سئو صفحه عنوان منتشر کرده ایم که می تواند برای شما جالب باشد. اما در این قسمت صحبت از سئو عنوان نیست، بلکه شانس کلیک را افزایش می دهیم.

میانگین فضای موجود برای عنوان در نتایج جستجو 70 کاراکتر است که به شما امکان می دهد از عبارات جذاب در آن استفاده کنید.

کلماتی هستند که در فضای وب رایج هستند و مفهوم خاصی را برای کاربر نشان می دهند. معمولا درصد بیشتری از کاربران با دیدن این عبارات روی عنوان صفحه کلیک می کنند. به عنوان مثال می توان به عبارات زیر اشاره کرد.

امروزه، در حال حاضر، سریع، گام به گام، آسان، ساده، ارزان، رایگان، چه استفاده از این عبارات در عنوان صفحه می تواند به طور قابل توجهی شانس شما را برای افزایش CTR افزایش دهد.

عبارات مهم بسته به نوع کسب و کار شما و مخاطبان مورد نظر برای تحقیق متفاوت است. برای دستیابی به جذاب ترین عبارات، پیشنهاد می کنیم ابتدا عناوین مختلف را طراحی کرده و در فواصل زمانی هفتگی از آنها استفاده کنید. بررسی CTR کاربران در این فواصل به شما نشان می دهد که کدام کلمات برای کاربران جذاب تر بوده اند. به تصویر زیر دقت کنید، کدام عبارت بیشتر توجه شما را جلب می کند؟

2- بهینه سازی نمایش متا توضیحات در نتایج جستجو

توضیحات متا درست زیر عنوان نمایش داده می شود و فضای بیشتری را اما با فونت کوچکتر به شما می دهد.

میانگین تعداد کاراکترهای نمایش داده شده در قسمت توضیحات 168 کاراکتر است، اما بسته به عبارت جستجو و محتوای صفحه، ممکن است گوگل متن کوتاه یا بلندتری را برای کاربران نمایش دهد.

هنگام نوشتن توضیحات متا، سعی کنید توضیحات مفصلی از محتوای صفحه به او بدهید و او را تشویق کنید که متن کامل صفحه را با استفاده از جملات جذاب بخواند.

به عنوان مثال، اگر در توضیحات محصول خود بنویسید “با یک هدیه ویژه” یا “با یک فیلم آموزشی”، شانس شما برای انتخاب توسط کاربر افزایش می یابد.

پیشنهاد می کنم برای درک بهتر مقاله سئو، توضیحات متا را مطالعه کنید. تصویر زیر نمونه جالبی از استفاده از ادبیات مناسب هنگام نوشتن توضیحات صفحه است.

3- از نمودار یا تگ استاندارد استفاده کنید

ممکن است سایت هایی را دیده باشید که هنگام جستجو در نتایج گوگل، اطلاعات اضافی کاربر را با عنوان و توضیحات نمایش می دهند.

معروف ترین نمونه علامت گذاری استاندارد، سیستم امتیازدهی است که در آن صورت ستاره های زرد در نتایج جستجو نمایش داده می شود.

استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا توجه کاربر را به خود جلب کنید و نرخ کلیک خود را بهبود ببخشید. البته کدنویسی تنها به مشاهده ستاره خلاصه نمی شود و بسته به نوع محتوا می توان از قالب های مختلفی استفاده کرد.

به عنوان مثال، تصویر زیر نحوه نمایش وب سایت آکادمی وبسیما را در عبارت “کتاب های بهینه سازی موتور جستجو” نشان می دهد. به نظر شما این پیشنهاد تا چه اندازه روی نرخ کلیک کاربران و انگیزه آنها برای ورود به صفحه تاثیر می گذارد؟

ما استانداردها و تکنیک های مرتبط با بنچمارک را به صورت کامل و عملی در کارگاه آموزشی فنی سئو معرفی می کنیم.

آیا افزایش CTR بر بهینه سازی موتورهای جستجو تأثیر می گذارد؟

بله، افزایش CTR بر رتبه نتایج گوگل شما تأثیر می گذارد. البته دیدگاه های متفاوتی در بین کارشناسان سئو در مورد این تاثیر وجود دارد، اما تمامی کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند معتقدند افزایش CTR یکی از مهمترین وظایف ما برای بهبود سئو است.

وقتی CTR شما بالاتر از موقعیت شما باشد، گوگل با استفاده از الگوریتم RankBrain موقعیت شما را بهبود می بخشد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما در رتبه سوم گوگل قرار گرفتید که به طور متوسط ​​9 درصد از کاربران را جذب می کند. اما لینک شما به دلیل جذابیت عنوان و توضیحاتش، تقریبا 15 درصد از مخاطبان را تشویق به کلیک کردن می کند.

این عدد نزدیک به درصد کلیک برای دو رتبه گوگل است. اگر رتبه دوم کشش لازم را برای کاربران نداشته باشد پس از مدتی این دو لینک توسط گوگل جایگزین می شود.

حتی اگر وضعیت شما بهبود نیابد، می توانید بازدیدکنندگان بیشتری را به همان ترتیب دریافت کنید. تصور کنید روزانه 1000 نفر عبارت شما را جستجو می کنند و 10 درصد آنها شما را انتخاب می کنند.

حال اگر CTR یا CTR شما به 20 درصد افزایش یابد، بازدیدکنندگان شما عملا دو برابر خواهند شد.

افزایش تعداد بازدیدکنندگان و بهبود رتبه در نتایج گوگل، افزایش نرخ کلیک (CTR) سایت شما را به یکی از مفیدترین و ارزشمندترین تکنیک ها برای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) تبدیل می کند.

نرخ کلیک وب سایت خود را با ربات ها افزایش دهید

یکی از اولین روش هایی که به ذهن کارشناسان سئو می رسد کلیک های غیر واقعی ایجاد کنید برای سایت اگر نرخ کلیک واقعاً می تواند بر رتبه بندی گوگل تأثیر بگذارد، می توانیم ربات هایی طراحی کنیم که عبارت مورد نظر ما را با استفاده از آدرس های IP مختلف جستجو کرده و روی سایت ما کلیک کنند.

این نرخ کلیک را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

خوشبختانه (یا شاید متاسفانه) این تکنیک نه تنها موقعیت شما را بهبود می بخشد، بلکه ممکن است منجر به از دست دادن موقعیت فعلی و جریمه شدن شما توسط گوگل شود.

گوگل الگوریتم‌های پیچیده و قدرتمندی برای شناسایی ربات‌های کاربر دارد که به آنها اجازه می‌دهد این رفتار را به راحتی تشخیص دهند.

اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی، تاریخچه حساب گوگل، جستجوهای گذشته و غیره که برای یک ربات قابل شناسایی نیستند.

علاوه بر این، ما همیشه در مقالات آموزشی سئوی خود تاکید کرده ایم که تکنیک های سئو کلاه سیاه در کوتاه مدت ممکن است تاثیر مثبتی بر روند کسب و کار شما داشته باشد اما در دراز مدت آسیب جدی به سئو سایت شما وارد می کند. سئو.

شاید فکر کنید که این رفتار را می توان با استفاده از نیروی کار واقعی و حساب های گوگل شبیه سازی کرد. بله، اگر کاربران واقعی این کار را انجام دهند، ممکن است بر رتبه شما تأثیر بگذارد، اما این تعداد کاربر را از کجا می آورید؟

برخی از کلمات ارزشمند ممکن است هزاران بار در روز جستجو شوند و جمع آوری این تعداد نیروی انسانی برای تأثیرگذاری بر نتایج منطقی نیست. این زمان و انرژی بهتر است صرف تولید محتوا و بهینه سازی سایت شما شود.

اگر تجربه بهبود موقعیت خود را با افزایش CTR یا حتی از دست دادن موقعیت خود به دلیل CTR پایین دارید، به ما اطلاع دهید. مشاوران وب سیما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

سوالات متداول ( نرخ کلیک چقدر است )

مخفف CTR چیست؟

مفهوم CTR مخفف نرخ کلیک است که به معنای درصد کلیک روی صفحه شما نسبت به تعداد بازدید در نتایج جستجو است. بهترین جایگزین برای این عبارت در فارسی نرخ کلیک کاربر است.

چه عواملی بر افزایش CTR تأثیر می گذارد؟

زمانی که در صفحه نتایج جستجو و در چشم کاربران هستیم، فرصت کوتاهی برای جلب توجه آنها و متقاعد کردن آنها برای کلیک کردن خواهیم داشت.

دیدگاه ما در این زمان به توضیحات صفحه و البته استفاده از قطعات قالب بندی شده در نماد استاندارد بستگی دارد.

آیا افزایش CTR بر رتبه ما در نتایج تأثیر می گذارد؟

نه بله و نه! افزایش نرخ کلیک (CTR) شما به طور مستقیم بر آمار ترافیک سایت ما تأثیر می گذارد و کاربران بیشتری را به سایت ما جذب می کند.

افزایش این تعداد به گوگل نشان می دهد که صفحه ما برای کاربران جذاب است و هدف اصلی گوگل جلب رضایت کاربران است. در نتیجه به مرور زمان ارزش و اعتبار ما برای الگوریتم های گوگل مشخص می شود و شانس بیشتری برای دستیابی به جایگاه خواهیم داشت.

آیا استفاده از ربات در افزایش CTR موثر است؟

البته که نه. الگوریتم‌ های گوگل رفتار کاربر را بر اساس اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنند تجزیه و تحلیل می‌کنند.

ربات ها حاوی اطلاعات مهمی مانند آدرس IP، موقعیت جغرافیایی، سن، جنسیت و تاریخچه جستجوی اینترنتی نیستند، بنابراین شناسایی آنها برای گوگل دشوار نیست.

توجه داشته باشید که اگر قرار بود این فناوری موثر باشد، سازندگان ربات خدمات خود را با قیمت بسیار پایین ارائه نمی‌کردند!

 

خدمات طراحی سایت در 7 مرحله طلایی!