8 قانون طلایی طراحی رابط کاربری

 

طراحی رابط کاربری

 

طراحی رابط کاربری ، آژانس جهانی طراحی وب و طراحی UX، 79 درصد از کاربران فضای وب پس از مواجهه با سایتی که UX و UI را دوست ندارند، بلافاصله آن را ترک می کنند!

بنابراین مهم نیست که در حال طراحی یک محصول هستید یا طراحی رابط کاربری یک برنامه. دانستن یک سری قوانین محکم و طلایی مسیر طراحی شما را تغییر می دهد.

در این مقاله از وبلاگ وب سیما با 8 قانون طلایی از بن شاندرمن، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه مریلند آمریکا که در زمینه تعامل انسان و کامپیوتر فعالیت می کند، آشنا می شویم. با ما همراه باشید تا با توجه به 8 نکته ساده اما کاربردی، تعامل خود را با کاربران جرقه کنیم.

قانون اول، کامل و واضح باشد

رنگ ها، فونت ها، تصاویر، راهنماها، جملات کوتاه و بلند در سرتاسر سایت و همه موارد حواس پرتی را در نظر داشته باشید. در دنیایی پر از هیجان، رنگ های متفاوت و پر از کنش های شگفت انگیز و شاد، زمانی برای فکر و انتخاب نیست.

در چنین مواقعی کاربر بازگشت به مکان امن خود را انتخاب می کند. صفحه نتایج گوگل؛ جایی که هیاهو نیست!

استفاده از یک پالت رنگی شفاف، یک فونت استاندارد، یک سیستم ناوبری ساده و حفظ هماهنگی در طراحی رابط کاربری اولین چیزی است که باید در طراحی وب سایت، محصول یا اپلیکیشن مد نظر قرار دهیم.

طراحی چشم نواز نه تنها رضایت کاربر را افزایش می دهد، بلکه تمایل آنها را برای ماندن و مرور صفحات سایت ما در وهله اول افزایش می دهد.

قانون دوم: اختصارات را دست کم نگیرید

دنیای خسته کننده ای را بدون CTRL + C و CTRL + V تصور کنید! میانبرها نقش مهمی در ایجاد یک تجربه کاربری موفق دارند. مهم نیست که سایت یا محصول شما چقدر ساده و در دسترس باشد، شما نمی توانید بدون میانبر به کاربر راحتی را که می خواهد بدهید.

گنجاندن دستوراتی برای ساده سازی حرکت کاربر در سایت یا اپلیکیشن این فرصت را برای کاربر فراهم می کند تا ویژگی ها و قابلیت های سایت و اپلیکیشن را عمیق تر کند.

نیازهای مشتری و کاربر را بشناسید و بدون اتلاف وقت آنها را به مقصد مورد نظر هدایت کنید.

قانون سوم؛ بازخورد مفید ارائه دهید

از راهنمای کاربر غافل نشوید. نکات کوتاه می تواند استفاده از امکانات مختلف سایت را برای کاربران آسان تر کند.

به عنوان مثال، هنگام انتخاب رمز عبور، هر سایت ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد. رمزهای عبور قابل قبول برای وب سایت های مختلف ممکن است حروف کوچک، بزرگ یا کوچک باشد.

جملات کوتاه برای اعلام این ویژگی های خاص به کاربران می تواند آنها را گیج کند.

قانون چهارم: کاربران خود را حدس نزنید

تصور کنید که در یک مسابقه دو نفره هستید و با فاصله زیادی از سایر شرکت کنندگان به انتهای خط مسابقه می رسید. الان منتظر چی هستی؟ بنری به گردن شما آویزان می شود که پیروزی در مسابقه را به شما تبریک می گوید، دستان تماشاگران و گریه می کنند و شاید حتی تاج گلی که علامت زده اید.

حال در چنین شرایطی اگر از خط پایان عبور کنیم و چیزی جز سکوت نشنیم، نه تنها به پیروزی خود شک می کنیم، بلکه ممکن است در صحت مسیری که طی کرده ایم نیز شک کنیم.

بیایید کاربر خوش شانس را با یک کاربر مشتاق کار در سایت خود جایگزین کنیم. کاربر فضای وب مانند یک رانر پس از انجام اقداماتی مانند ثبت نام در سایت یا خرید از آن باید با پیامی مواجه شود که نشان دهنده پایان فرآیند است.

با اطلاع دادن به کاربر مبنی بر تکمیل فرآیند عملیات، نه تنها فرصتی برای قدردانی و تشکر از او فراهم می کنید، بلکه کاربر را برای شروع یک فرآیند جدید آماده و هدایت می کنید.

پس پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به خط پایان کاربران را سردرگم نکنید و قبل از رسیدن به مرحله سردرگمی و اضطراب با یک صفحه یا پیامک جدید پایان کار را اعلام کنید.

قانون پنجم راه حل های ساده برای تصحیح اشتباهات را فراموش نکنید

باگ فراموش نشدنی ویندوز XP را به خاطر دارید؟ صفحه تاریکی که از اعداد و نمادها تشکیل شده بود که حتی معنی آنها را نمی دانستیم. در مواجهه با این خطای نامفهوم تنها راه به خاطر سپردن کلید esc بود که طبق یک قانون نانوشته همه از آن استفاده کردیم و به شکلی سرگرم کننده به نتیجه رسیدیم!

اما با مشخص شدن اهمیت تجربه کاربری، خطاها برای کاربران مختلف قابل درک تر و حتی گاهی خلاقانه تر شدند.

اگرچه صفحات و پیام های خطا ممکن است در نگاه اول زیاد به نظر نرسند، اما همچنان نقش بسیار مهمی در تجربه کاربر دارند. بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که صفحات خطا یا پیام ها را به یک زبان تخصصی و رمزگذاری شده نمایش دهید.

در این صورت کاربر نه تنها مشکل را درک می کند، بلکه راه حل مناسبی نیز برای آن پیدا نمی کند.

قانون ششم کاربران را با «شروع از صفر» جریمه نکنید!

هنگام طراحی رابط کاربری ابتدا سعی کنید با راهنمایی صحیح کاربر، خطاها را کاهش دهید. با این حال، این جمله نباید کاربر را از اشتباه بترساند!

فرض کنید کاربر سایت هستید و پس از صرف چند دقیقه برای پر کردن یک فرم چند صفحه ای، به یاد می آورید که برخی اطلاعات را اشتباه وارد کرده اید.

اگر وب سایت یا برنامه ای که از آن استفاده می کنیم رابط کاربری مناسبی نداشته باشد، ممکن است با خطایی مواجه شویم که ما را مجبور به پر کردن مجدد فرم ها کند.

از صفحه اول است! احتمالاً می توانید تصور کنید که این وضعیت چقدر می تواند آزار دهنده و خسته کننده باشد.

اشنایدرمن در کتاب خود توضیح می دهد که «توجه به قانون ششم باعث تسکین اضطراب کاربران می شود». زیرا می دانند که اشتباهات قابل برگشت هستند.

به همین دلیل، آنها حتی تشویق می‌شوند تا گزینه‌های ناآشنا را بررسی کنند.»

پس بهتر است به کاربران اجازه دهیم به صفحات بازگردند و به راحتی اشتباهات خود را اصلاح کنند. بدون نیاز به شروع دوباره

یکی از بهترین نمونه های این گزینه، گزینه لغو و دسترسی به سابقه فعالیت در برنامه های Adobe است. تصور کنید که در حال طراحی پوستری در فتوشاپ هستید.

بخش History این ابزار محبوب به ما این امکان را می دهد که بدون نگرانی از از دست دادن اطلاعات خود و در صورت لزوم، به چندین حرکت قبلی برگردیم.

قانون 7؛ کنترل را به کاربر بدهید

کاربران باتجربه بسیار دوست دارند هنگام مدیریت و کنترل یک محیط جدید، نسبت به فضا احساس مسئولیت کنند.

اشنایدرمن می گوید: «کاربران نمی خواهند غافلگیر شوند یا رفتارهای آشنا را تغییر دهند. آنها از دشواری دریافت اطلاعات حیاتی، ناتوانی در دستیابی به نتایجی که می خواهند، و توالی خسته کننده بارها و بارها وارد کردن مجدد اطلاعات متنفر خواهند بود!

هنگام طراحی UI، بهتر است مسیر را طوری تعریف کنید که کاربر احساس کند کنترل موقعیت را در دست دارد و مسیر برای آن از قبل نوشته نشده است.

پیام های خروج در مایکروسافت آفیس یکی از بهترین و موفق ترین نمونه های ایجاد حس کنترل در کاربر است. پس از فشار دادن دکمه Exit یا Cross برای خروج، سیستم از شما می پرسد که آیا می خواهید بدون ذخیره کار از صفحه خارج شوید.

این نه تنها باعث می شود کاربر احساس کنترل کند، بلکه تضمین می کند که در صورت خروج تصادفی، زحمات او هدر نخواهد رفت.

قانون آخر اصراری بر حافظه کوتاه مدت کاربر ندارد

به گزارش خبرنگار Live Science، فرقی نمی کند که هوش بالایی داشته باشید یا سطح هوشی معمولی داشته باشید. هر بار که اطلاعات را ذخیره می کنید، حافظه کاری شما دارای محدودیت 3 تا 4 است.

این بدان معناست که ما به عنوان طراح رابط کاربری باید تا حد امکان بار کاربران را از زیر بار به خاطر سپردن اطلاعات مختلف راحت کنیم.

اما چگونه

برای نشان دادن نظر شاندرمن، با چند مثال ساده به این موضوع می پردازیم.

آیا تا به حال از شما خواسته شده است که هر بار که وارد وب سایت مورد علاقه خود می شوید اطلاعات کاربری خود را دریافت کنید؟ معمولا دردسر ورود اطلاعات باعث پشیمانی کاربر از حضور در سایت و در نهایت ترک آن می شود.

کاربران را مجبور نکنید هر بار که از وب سایت شما خرید می کنند اطلاعات شخصی خود را دوباره وارد کنند یا هر بار که از وب سایت شما بازدید می کنند آدرس ایمیل و نام خود را دوباره وارد کنند.

البته قانون حافظه کوتاه مدت تنها به اطلاعات محاسباتی محدود نمی شود و به هر نحوی می تواند جای خود را در طراحی شما بگیرد.

یکی از جالب ترین راه ها برای مقابله با این نقص انسانی، راه حل اپل برای گوشی های هوشمند خود است. اگر هنوز آیکون های موبایل خود را جابه جا نکرده اید، سه یا چهار نماد اصلی را در صفحه اصلی، پیامک، گالری و دوربین خود مشاهده خواهید کرد (این آیکون ها ممکن است متفاوت باشند).

چیدمان این آیکون ها بر اساس همان اصل به خاطر سپردن سه یا چهار چیز در یک زمان است که با هوشمندی اپل آغاز شد و امروزه به طور پیش فرض تقریباً در تمامی تلفن های همراه اندروید و iOS قابل مشاهده است.

پس سعی کنید اطلاعات مختصر و هوشمندانه ای ارائه دهید تا در ذهن مخاطبانتان بماند!

به دنبال ایجاد یک رابطه دوستانه، صمیمی و انسانی باشید!

در این مقاله از وبلاگ وبسیما با 8 قانون طلایی از بن اشنایدرمن آشنا شدیم. هر چه بیشتر در مورد اصول طراحی UI و UX می خوانیم، بیشتر به همان اصل اولیه باز می گردیم. راحتی و دسترسی کاربر را در اولویت قرار دهید.

آیا این 8 قانون طلایی اشنایدرمن برای شما مفید بود؟ از شما دعوت می کنیم نظرات و سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله بنویسید.

 

جلسه ساکت چیست؟ بهره‌وری جلسات را تا 2 برابر افزایش دهید